Škótska prvá ministerka odchádza s hrdosťou, opozícia ju však kritizovala
Päťdesiatdvaročná Sturgeonová minulý mesiac po viac ako ôsmich rokoch vo funkcii oznámila svoju rezignáciu.
Filtrovať podľa kategórie
Päťdesiatdvaročná Sturgeonová minulý mesiac po viac ako ôsmich rokoch vo funkcii oznámila svoju rezignáciu.
Tvrdenie prichádza v súvislosti s tohtotýždňovou návštevou čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskve.
Celková hodnota škôd narástla zhruba o 6 miliárd dolárov oproti záveru januára.
Vláda ešte koncom januára tohto roka schválila nomináciu Martina Klusa za člena Európskeho dvora audítorov.
Poznamenal, že tento krok prispel ku „kolosálnemu negatívnemu potenciálu“ v už beztak veľmi napätých vzťahoch medzi.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa predtým počas videohovoru poďakoval lídrom za iniciatívu.
„Mier musí zostať konečným cieľom a EÚ je v unikátnej pozícii, aby tomu pomohla."
Fínsko dokončilo národné opatrenia potrebné na vstup do NATO a teraz už čaká len na súhlas zo strany Turecka a Maďarska.
S ťažkými zraneniami skončil chodec v nemocnici.
Udalosť sa stala dnes popoludní na Mamateyovej ulici.
23.3.2023 (SITA.sk) – Škótska prvá ministerka Nicola Sturgeonová vo štvrtok naposledy vystúpila pred zákonodarcami ako škótska líderka. Vyjadrila hrdosť na úspechy svojej vlády pri znižovaní chudoby a nerovnosti, ale priznala frustráciu z neúspešných snáh urobiť zo Škótska nezávislú krajinu.
Päťdesiatdvaročná Sturgeonová minulý mesiac po viac ako ôsmich rokoch vo funkcii šéfky škótskej vlády oznámila svoju rezignáciu. Politička vtedy uviedla, že zostane v úrade, kým nezvolia jej nástupcu. Ten bude známy v pondelok.
V referende, ktoré sa konalo v roku 2014, sa škótski voliči rozhodli v prospech udržania zväzku s Veľkou Britániou pomerom hlasov 55 % za a 45 % proti. Výsledok hlasovania sa v tom čase považoval za voľbu, ktorá je možná iba raz za generáciu.
Sturgeonová však tvrdila, že politická aj ekonomická situácia Škótska sa radikálne zmenila v dôsledku odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie.
Odchod zo spoločenstva v referende v roku 2016 podporilo 52 % britských voličov, až 62 % Škótov však hlasovalo v prospech zotrvania. Sturgeonová preto tvrdila, že Škótsko bolo prinútené opustiť blok európskych krajín proti svojej vôli a preto opätovne presadzovala myšlienku škótskej nezávislosti.
Napriek tvrdeniu, že v drvivej väčšine je hrdá na to, čo dosiahla, opoziční lídri ju v útržkovitých výmenách názorov kritizovali za dlhé čakacie lehoty na zdravotnú starostlivosť v Škótsku, problém s bezdomovectvom a vysoký počet úmrtí v súvislosti s drogami. Líder škótskych konzervatívcov Douglas Ross tvrdil, že Sturgeonová posadnutá nezávislosťou „rozdelila našu krajinu a zlyhala v každej misii, ktorú si stanovila.“
Viac k témam: Rezignácia
Zdroj: SITA.sk – Škótska prvá ministerka odchádza s hrdosťou, opozícia ju však kritizovala © SITA Všetky práva vyhradené.