Thajská expremiérka Jinglak Šinavatrová odsúdená za korupciu získala občianstvo v Srbsku
Jinglak Šinavatrová v roku 2017 utiekla z Thajska, kde ju pre korupciu odsúdili na päť rokov väzenia.
Filtrovať podľa kategórie
Jinglak Šinavatrová v roku 2017 utiekla z Thajska, kde ju pre korupciu odsúdili na päť rokov väzenia.
Bajánková je kritičkou bývalého šéfa Najvyššieho súdu Štefana Harabina, ktorý na ňu nedávno slovne zaútočil.
Krempaskú v roku 2016 v Bratislave napadli dvaja neznámi muži a bola krátkodobo hospitalizovaná.
Odvolací súd zmiernil trest mužovi z troch na dva roky. Podľa jeho názoru na skutku výrazne participovala poškodená.
Zo súdnej siene 50-ročného Mariána Kováčika z Hronca eskortovali rovno do ústavu na výkon trestu.
Ministerstvo spravodlivosti SR odhadlo náklady na zastavenie starších konaní na viac ako 40 miliónov eur. Rezort však musí ešte rokovať o peniazoch s ministerstvom financií.
Podľa viacerých odborníkov by v prípade angažovanosti v politike mali sudcovia sami zvážiť svoje ďalšie pôsobenie v talári.
V snahe vyhnúť sa zrážke strhol riadenie a vyletel cez protismerný pruh mimo cesty.
V meste Bozkurt pre otrasy spadli dva domy a ich obyvatelia utrpeli ľahšie zranenia.
Indikátor OECD signalizujúci ekonomickú aktivitu v najbližších šiestich až deviatich mesiacoch oslabil hlavne v prípade Nemecka.
8.8.2019 (Webnoviny.sk) – Bývalá thajská premiérka Jinglak Šinavatrová, ktorá utiekla zo svojej krajiny pred päťročným väzením v súvislosti s obvineniami z korupcie, získala srbské občianstvo.
Srbská štátna tlačová agentúra Tanjug vo štvrtok informovala, že jej vláda udelila občianstvo, „pretože by to mohlo byť v záujme Srbska“. Srbskí predstavitelia dôvod ich rozhodnutia nekomentovali.
Udelenie občianstva thajskej expremiérke potvrdil vládny dekrét, ktorý ešte v júni publikovali v oficiálnom štátnom vestníku. Šinavatrová môže so srbským pasom vycestovať bez víz do viac ako 100 krajín sveta vrátane väčšiny členských štátov Európskej únie.
Šinavatrová utiekla z Thajska v roku 2017, krátko pred tým, ako ju súd uznal vinnou z vedenia schémy vládnych dotácií pre pestovateľov ryže, ktoré stáli Thajsko miliardy dolárov. Politička a jej podporovatelia tvrdia, že jej prípad je politicky motivovaný.
Expremiérka údajne ušla do Londýna. Cestovala vraj pritom cez Dubaj, kde žije v exile jej brat, rovnako bývalý predseda thajskej vlády, Thaksin Šinavatra, ktorý tiež v Thajsku čelí obvineniam z korupcie. Kde sa Šinavatrová v súčasnosti nachádza, nie je známe.
Vlády Thaksina a Jinglak Šinavatrovcov ukončili vojenské prevraty – jeho v roku 2006 a jej v roku 2014. Hoci obaja žijú v exile, pričom Thaksin má od roku 2009 občianstvo Čiernej Hory, stále majú značnú podporu u šudí vo vidieckych a chudobnejších častiach Thajska.
Viac k témam: občianstvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Thajská expremiérka Jinglak Šinavatrová odsúdená za korupciu získala občianstvo v Srbsku © SITA Všetky práva vyhradené.