Uznesenie Európskeho parlamentu je dôkazom o kríze v inštitúciách EÚ, nie však na Slovensku
Legislatívny proces k zmenám trestnej politiky Slovenska však už podľa ministerstva dávno nespĺňa charakteristiky skráteného legislatívneho konania.
Filtrovať podľa kategórie
Legislatívny proces k zmenám trestnej politiky Slovenska však už podľa ministerstva dávno nespĺňa charakteristiky skráteného legislatívneho konania.
Ako informuje spravodajský web Ukrajinská pravda, uviedol to na tlačovej konferencii predstaviteľ ukrajinského obranného spravodajstva Andrij Jusov.
Protesty v Baškirsku súvisiace s procesom s Alsynovom sa stali v Rusku jednými z najrozšírenejších od začiatku vojny na Ukrajine.
Obavy o schopnosť Slovenska bojovať proti korupcii vyjadrili členovia Európskeho parlamentu (EP) v uznesení, ktoré prijali v stredu 496 hlasmi.
Premiérovi prekáža tiež to, prečo sa EP zaoberá slovenským študentom práva.
Fico avizoval ráznu a tvrdú reakciu zo strany koalície.
Európsky parlament ďalej vyzýva slovenskú vládu, aby sa zaoberala dlhodobou výzvou na reformu paragrafu 363 slovenského trestného poriadku.
Organizácie zdôraznili, že Brusel nechce škodiť Slovensku, ale pomôcť občanom, aby aj naďalej žili v štáte, ktorý chráni ich majetok a netoleruje korupciu a rozkrádanie.
Reedukačné centrá v súčasnosti nielenže neplnia účel, ktorý im právna úprava zveruje, ale nie sú ani bezpečným miestom pre umiestnené deti, v ktorom sú dodržiavané ich práva.
Jedným z hlavných trendov, ktorý sme naprieč e-commerce mohli v uplynulom roku pozorovať, je rastúca popularita rýchleho a presného doručenia v deň objednania.
17.1.2024 (SITA.sk) – Uznesenie Európskeho parlamentu kritizujúce návrh novely Trestného zákona je dôkazom o kríze právneho štátu, nie však na Slovensku, ale v niektorých inštitúciách Európskej únie.
Ministerstvo spravodlivosti SR to konštatuje v reakcii na stredajšie prijatie uznesenia o plánovanom zrušení kľúčových protikorupčných štruktúr na Slovensku a jeho dôsledkoch pre právny štát.
Podľa rezortu spravodlivosti je uznesenie dôkazom neprofesionálneho prístupu poslancov Európskeho parlamentu a dôkazom politického lobingu slovenskej opozície a niektorých slovenských europoslancov podkopávajúceho legitímne záujmy občanov Slovenska.
Ministerstvo uviedlo, že Slovenská republika začala komunikovať o plánovaných zmenách v oblasti trestného práva a ich konzultácii s predstaviteľmi Európskej komisie už na samite EÚ v októbri 2023.
Tvrdí tiež, že zástupcovia rezortu majú za sebou niekoľko stretnutí so zástupcami Európskej komisie, na ktorých slovenská strana poskytla informácie o plánovaných zmenách v oblasti trestného práva, ako aj o dôvodoch potreby ich skorého schválenia.
„Ak by mali poslanci Európskeho parlamentu záujem o odbornú diskusiu, prijali by ponuku ministerstva spravodlivosti adresovanú 7. decembra 2023 predsedníčke monitorovacej skupiny pre demokraciu, právny štát a základné práva (DRFMG), Sophie in´t Veld, v ktorej ministerstvo ponúklo písomne zodpovedať akékoľvek otázky, ktoré by poslanci Európskeho parlamentu mohli mať vo vzťahu k predkladanej reforme trestného práva,“ skonštatoval rezort.
Legislatívny proces k zmenám trestnej politiky Slovenska však už podľa ministerstva dávno nespĺňa charakteristiky skráteného legislatívneho konania. Naopak, jeho fázy prekračujú zákonné požiadavky i legislatívne uzancie.
„Legislatívny proces je výlučnou suverénnou kompetenciou členských štátov Európskej únie, v ktorej inštitúcie Európskej únie, vrátane Európskeho parlamentu, nemajú žiadnu pôsobnosť,“ zdôraznil rezort v stanovisku.
Obavy o schopnosť Slovenska bojovať proti korupcii v stredu vyjadrili členovia Európskeho parlamentu (EP) v uznesení 496 hlasmi. Proti prijatiu uznesenia bolo 70 europoslancov a 64 členov EP sa hlasovania zdržalo. Dôvodom znepokojenia je spomínaná novela slovenského Trestného zákona.
Viac k témam: Korupcia, návrh novely, Právny štát, Skrátené legislatívne konanie, Trestný zákon, Uznesenie
Zdroj: SITA.sk – Uznesenie Európskeho parlamentu je dôkazom o kríze v inštitúciách EÚ, nie však na Slovensku © SITA Všetky práva vyhradené.