V Červenom mori horí ropný tanker s gréckou vlajkou, stal sa terčom húsíjskych útokov
Loď zasiahli štyri projektily, nie je však jasné, či to znamená drony alebo rakety.
Filtrovať podľa kategórie
Loď zasiahli štyri projektily, nie je však jasné, či to znamená drony alebo rakety.
Potápači naďalej pátrajú po dvoch nezvestných.
Hizballáh uviedol, že útokom reagoval na izraelský úder v Libanone, ktorý zabil jedného človeka a 19 zranil.
Polícia začala trestné stíhanie vo veci ublíženia na zdraví.
Podľa britského obranného spravodajstva by to mohlo znížiť schopnosť Moskvy získať späť ruské územia obsadené ukrajinskou armádou.
Podľa predsedníčky Európskeho parlamentu by sa ľudia mali z takýchto udalostí poučiť.
Slovensko si pripomína 56. výročie vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa.
Asisto.sk je nezávislý a objektívny porovnávač benefitov zdravotných poisťovní.
Prokurátori spolu vykonali neohlásené previerky dodržiavania zákonnosti v dvanástich psychiatrických zariadeniach.
Pre agentúru SITA to potvrdila riaditeľka Komunikačného odboru MK SR Petra Bačinská.
21.8.2024 (SITA.sk) – Ropný tanker plaviaci sa pod gréckou vlajkou sa v stredu v Červenom mori stal terčom opakovaných útokov, v dôsledku čoho je bez kontroly a horiaci ho unáša voda. Útoky, ktoré na dôležitej obchodnej trase pravdepodobne vykonali jemenskí povstalci húsíovia, sú najvážnejšie za niekoľko týždňov.
Britská organizácia pre námorné obchodné operácie (UKMTO) britskej armády uviedla, že pri útoku muži na člnoch spustili paľbu z ručných zbraní na tanker zhruba 140 kilometrov západne od prístavu Hudajdá. Loď zasiahli štyri projektily, nie je však jasné, či to znamená drony alebo rakety.
„Plavidlo hlási, že nie je pod kontrolou,“ vysvetlila UKMTO, čo pravdepodobne znamená, že stratilo všetku energiu. Obete zatiaľ nehlásia.
Grécke ministerstvo lodnej dopravy neskôr identifikovalo loď ako tanker Sounion. Na palube bolo podľa neho v čase útoku 25 členov posádky. Loď smerovala z Iraku na Cyprus.
UKMTO neskôr informovala o druhom útoku v Adenskom zálive, pri ktorom došlo k dvom výbuchom vo vode v blízkosti plavidla, ktoré však nespôsobili žiadne škody. Húsíovia sa k útoku bezprostredne nepriznali. To im môže trvať hodiny aj niekoľko dní.
Jemenskí povstalci spustili útoky na obchodné lode v Červenom mori vlani na jeseň v reakcii na vojnu Izraela proti militantnému hnutiu Hamas v Pásme Gazy. Dronmi a raketami zaútočili už na viac ako 80 lodí, jednu obsadili, dve potopili a zabili aj štyroch námorníkov.
Viac k témam: Červené more, Húsíovia, Izraelsko-palestínsky konflikt, Ropný tanker
Zdroj: SITA.sk – V Červenom mori horí ropný tanker s gréckou vlajkou, stal sa terčom húsíjskych útokov © SITA Všetky práva vyhradené.