Vo Francúzsku sa konali protesty proti menovaniu Barniera za premiéra. Demonštranti hovoria o popieraní demokracie
Protesty, na ktoré vyzval krajne ľavicový líder, sa uskutočnili v Paríži aj na ďalších zhruba 150 miestach v krajine.
Filtrovať podľa kategórie
Protesty, na ktoré vyzval krajne ľavicový líder, sa uskutočnili v Paríži aj na ďalších zhruba 150 miestach v krajine.
Na behu v predošlých rokoch štartovali bežci z celého sveta.
Vedúci Múzea holokaustu Martin Korčok uviedol, že ešte na začiatku druhej svetovej vojny žili Židia v mnohých slovenských obciach a mestách.
Problém tak prinútil mnohé vlaky stáť v staniciach, kým sa situácia nezlepší.
Obžalobe v tomto prípade čelia podnikatelia Jozef Brhel a jeho syn Jozef.
V prípade získania financií samospráva použije tieto prostriedky na výmenu okien a ostatných vonkajších otvorových konštrukcií škôlok.
Podľa neho bývalému prezidentovi Trumpovi „už nikdy nemožno zveriť moc“.
V okrese vyhlásili mimoriadny stav.
Butch Wilmore a Suni Williamsová sa mali na Zem vrátiť ešte v júni.
Sudca Juan Merchan chce zabrániť akémukoľvek zdanlivému ovplyvneniu výsledku prezidentských volieb.
7.9.2024 (SITA.sk) – Tisícky demonštrantov v sobotu vyšli vo Francúzsku do ulíc na protesty proti menovaniu nového konzervatívneho premiéra Michela Barniera. Protesty, na ktoré vyzval krajne ľavicový líder, sa uskutočnili v Paríži aj na ďalších zhruba 150 miestach v krajine.
Úrady však v krajine nezaznamenali obrovskú účasť. V Paríži sa demonštranti zišli na Place de la Bastille a polícia sa vzhľadom na napätie pripravovala aj na potenciálne strety.
Demonštranti odsúdili menovanie Barniera ako popieranie demokracie. Protesty idú priamo proti rozhodnutiu prezidenta Emmanuela Macrona pri menovaní premiéra obísť ľavicu.
Ľavicový blok Nový ľudový front získal v júlových parlamentných najviac hlasov, no, ako ďalšie zoskupenia, nezískal väčšinu, a tak francúzsko skončilo s bezprecedentným roztriešteným parlamentom. To francúzsku politiku uvrhlo do patovej situácie.
Ľavica, a obzvlášť krajne ľavicová strana Nepoddajné Francúzsko, ktorú vedie Jean-Luc Mélenchon, vníma menovanie konzervatívneho Barniera ako odmietnutie vôle voličov.
Na opačnej strane politického spektra líder krajne pravicového Národného združenia Jordan Bardella varoval Barniera, že ho budú sledovať. Na stretnutí v Châlons-en-Champagne vyzval premiéra, aby zahrnul priority jeho strany do jeho agendy, hlavne otázky národnej bezpečnosti a migrácie.
Barnier, bývalý vyjednávač Európskej únie pri brexite, teraz pracuje na zostavení jeho kabinetu. Premiér sa zaviazal, že bude načúvať obavám verejnosti, najmä pokiaľ ide o verejné služby.
Hoci Barnier má päť desaťročí politických skúseností, jeho vymenovanie nie je zárukou vyriešenia vzniknutej krízy. Jeho úloha je náročná, keďže musí zostaviť vládu, ktorá dokáže prekonať roztrieštené Národné zhromaždenie.
Viac k témam: Francúzska vláda, Francúzsky prezident, protesty vo Francúzsku
Zdroj: SITA.sk – Vo Francúzsku sa konali protesty proti menovaniu Barniera za premiéra. Demonštranti hovoria o popieraní demokracie © SITA Všetky práva vyhradené.