Za globálne otepľovanie môžu hlavne bohaté štáty, rozvojové krajiny chcú naďalej využívať fosílne palivá
India si neželá, aby sa do záverov klimatického samitu OSN dostal záväzok postupne ukončiť dotácie uhlia a fosílnych palív.
Filtrovať podľa kategórie
India si neželá, aby sa do záverov klimatického samitu OSN dostal záväzok postupne ukončiť dotácie uhlia a fosílnych palív.
Obchody, ktoré nepredávajú základné životné potreby, budú musieť byť zatvorené už od 18:00.
Takzvaný lockdown pre neočkovaných vstúpi do platnosti v noci z nedele na pondelok.
Premiér váhajúcich Slovákov zároveň vyzval, aby sa nechali zaočkovať.
Obvinenia, že Moskva pomáha Minsku prevážať utečencov na východnú hranicu EÚ, zazneli z Poľska a viacerých západných krajín.
Všetci, ktorí s ním boli v kontakte, sú v súlade s vyhláškou hygienikov informovaní.
Zbor sa bude problematikou prípadnej reorganizácie justičnej stráže zaoberať až po oficiálnom schválení niektorej z prezentovaných verzií súdnej mapy.
Pri dychovej skúške namerali policajti vodičovi 1,31 promile alkoholu v krvi.
Vlani počas rovnakého obdobia zahynulo v horách 22 ľudí.
Erik Tomáš (Hlas-SD) zas v diskusnej relácií RTVS Sobotné dialógy povedal, že nepodporí lockdown pre neočkovaných.
13.11.2021 (Webnoviny.sk) – India si neželá, aby sa do záverov klimatického samitu Organizácie Spojených národov (OSN) dostal záväzok postupne ukončiť dotácie uhlia a fosílnych palív. Minister životného prostredia Bhupender Jádav v sobotu vyhlásil že v kľúčových otázkach neexistuje zhoda a bohaté krajiny obvinil „z neudržateľného životného štýlu a nehospodárnej spotreby“, čo spôsobuje globálne otepľovanie.
Rozvojové krajiny majú právo „na zodpovedné využívanie fosílnych palív“, povedal minister. Podpredseda Európskej komisie (EK) Frans Timmermans, ktorý v mene bloku 27 krajín vedie rokovania o klimatickej zmene následne varoval, že vyjednávačom v rokovacom maratóne hrozí pád „niekoľko metrov pred cieľom“.
„Preboha, nezabíjajte tento okamžik. Prijmite prosím (tento návrh dohody), aby sme priniesli nádej do sŕdc našich detí a vnukov,“ apeloval Timmermans.
Návrh dohody z klimatickej konferencie COP26 v škótskom Glasgowe vyzýva vlády na urgentné kroky v boji proti klimatickej zmene.
Od krajín žiada, aby predstavili svoje plány na masívne zníženie emisií skleníkových plynov do budúcoročného samitu, na rozdiel od doterajších piatich rokov, a posilnili svoju podporu chudobnejších štátov bojujúcich so zmenou klímy. Zároveň však zmierňuje záväzky na používanie uhlia a ďalších fosílnych palív.
Na konferencii už padlo viacero sľubov. Spojené štáty a Čína sa dohodli na spolupráci v obmedzovaní globálneho otepľovania, viac ako 100 svetových lídrov sa zaviazalo k ukončeniu a zvráteniu odlesňovania do roku 2030, USA a EÚ predstavili globálne partnerstvo na obmedzenie emisií metánu do roku 2030, viac ako 40 krajín, nie však najväčší používatelia Čína a USA, sa zaviazalo k odklonu od uhlia a tiež odštartovala nová aliancia za ukončenie využívania ropy a zemného plynu.
Tiež pribudlo aj niekoľko nových finančných balíkov pomoci pre rozvojové krajiny, hoci podľa mnohých to stále nie je dosť.
Viac k témam: Globálne otepľovanie, Klíma, Klimatické zmeny
Zdroj: Webnoviny.sk – Za globálne otepľovanie môžu hlavne bohaté štáty, rozvojové krajiny chcú naďalej využívať fosílne palivá © SITA Všetky práva vyhradené.