Zomrel F.W. de Klerk, posledný juhoafrický apartheidový prezident
De Klerk bol v Juhoafrickej republike kontroverznou postavou, keď mu počas jeho vlády mnohí pripisovali zodpovednosť za násilnosti proti čiernym Juhoafričanom.
Filtrovať podľa kategórie
De Klerk bol v Juhoafrickej republike kontroverznou postavou, keď mu počas jeho vlády mnohí pripisovali zodpovednosť za násilnosti proti čiernym Juhoafričanom.
Vieme, že je to nevyhnutné a vidíme, že to stojí za to. Čaká nás však ešte dlhá cesta, kým zaradíme postupy trvalo udržateľného rozvoja do nášho každodenného života.
Od januára 2022 sa na Slovensku spustí zálohový systém na PET fľaše a plechovky. Spoločnosť Coca-Cola ako najväčší svetový výrobca nealkoholických nápojov to považuje za krok...
Aktuálne očkujúce firmy majú vo vakcinácii záujem pokračovať aj treťou dávkou.
Sledovanie vírusovej nálože v odpadových vodách poukazuje podľa Mikasa na vysoký nárast vo všetkých krajoch Slovenska.
Expremiér Peter Pellegrini vyzval vládu, aby pri každom prijatom opatrení verejnosti vysvetlila, ako pomôže riešiť aktuálnu zložitú situáciu.
Milan Mazurek nereagoval na výzvu podpredsedu parlamentu Milana Laurenčíka.
Všetci v odvetví cestovného ruchu boli najradšej, ak by mohli služby poskytovať všetkým zákazníkom bez rozdielu, no uvedomujú si vážnosť situácie a rozhodnutie vítajú.
9. novembra mala slávnostnú premiéru v bratislavskom kine Cinemax v Bory Mall kvôli pandémii viackrát odložená snímka Karel.
Návrh, ktorý zavádza zásadné opatrenia v boji proti pandémii ochorenia COVID-19, má priniesť väčšiu ochranu pre ohrozených a viac slobody pre zaočkovaných.
11.11.2021 (Webnoviny.sk) – Vo veku 85 rokov zomrel F.W. de Klerk, ktorý spolu s Nelsonom Mandelom získal Nobelovu cenu za mier a bol posledným juhoafrickým apartheidovým prezidentom.
Rodák z Johannesburgu podľahol rakovine vo svojom dome vo štvrti Fresnaye v Kapskom Meste, potvrdil vo štvrtok hovorca nadácie F.W. de Klerka.
De Klerk bol v Juhoafrickej republike kontroverznou postavou, keď mu počas jeho vlády mnohí pripisovali zodpovednosť za násilnosti proti čiernym Juhoafričanom a aktivistom proti apartheidu, zatiaľ čo mnohí belosi považovali za zradu jeho snahy o ukončenie apartheidu.
Bol to práve de Klerk, kto 2. februára 1990 v príhovore v juhoafrickom parlamente oznámil, že Mandelu po 27 rokoch prepustia z väzenia. Krajina sa v tom čase pre brutálnu rasovú diskrimináciu a sankcie veľkej časti sveta čoraz viac prepadala do izolácie a jej kedysi stabilná ekonomika čoraz viac upadala.
De Klerk, ktorého zvolili za prezidenta len päť mesiacov predtým, pritom v rovnakom vystúpení oznámil aj zrušenie zákazu činnosti Afrického národného kongresu a ďalších politických skupín bojujúcich proti apartheidu. Niektorí členovia parlamentu počas príhovoru v šoku opustili sálu, no Mandelu o deväť dní aj tak prepustili.
O štyri roky neskôr, keď mohli po prvý raz voliť aj čierni Juhoafričania, zvolili Mandelu za prvého čierneho prezidenta krajiny.
Medzitým, v roku 1993, udelili de Klerkovi a Mandelovi spomenutú Nobelovu cenu za ich často napätú spoluprácu v snahe posunúť Juhoafrickú republiku od inštitucionalizovaného rasizmu k demokracii.
Viac k témam: Úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrel F.W. de Klerk, posledný juhoafrický apartheidový prezident © SITA Všetky práva vyhradené.