Bratislava má vraj situáciu s komármi pod kontrolou, do boja sa pustili s biologickým postrekom
Magistrát využíva na boj s komármi biologický postrek a monitoruje liahniská.
Filtrovať podľa kategórie
Magistrát využíva na boj s komármi biologický postrek a monitoruje liahniská.
Príchod a odchod sovietskych vojakov je príbeh slovenskej slobody, a preto si zaslúži zápis do pamäte národa medzi zoznam pamätných dní.
Dostupná infraštruktúra budovaná na princípoch udržateľnej mobility je jednou z najväčších výziev, ktorú musíme v súčasnosti riešiť. Na Slovensku však predstavuje celkom výrazný...
Sedemdesiatsedemročný Biden nomináciu prijal v posledný večer virtuálneho zjazdu Demokratickej strany.
Farebné označovanie rizikových krajín dostane stopku a namiesto neho vstúpia od 1. septembra do platnosti iné pravidlá.
Náhle uvoľnenie cenzúry a celkovo oslabenie strachu v spoločnosti znamenalo, že sa ľudia začali dožadovať spravodlivosti.
Zástupca hlavného lekára neverí, že Navaľného otrávili, i keď diagnóza zostáva medzi možnosťami.
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) sa téme odluky cirkví od štátu plánuje intenzívne venovať.
Vojská Varšavskej zmluvy vtrhli do Československa v noci z 20. na 21. augusta 1968. Stiahli sa až v roku 1991.
Na stretnutí s Heikom Maasom prebrali aj aktuálnu situáciu v Bielorusku.
21.8.2020 (Webnoviny.sk) – Bratislava denne monitoruje liahniská komárov. Uviedla to hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová.
„V boji s komármi sa mohlo mesto rozhodnúť pre cestu chemického alebo biologického postreku. Chemický postrek sme zavrhli, keďže je dokázané, že účinky týchto látok majú vážne škodlivé dopady na zdravie ľudí a hubia aj iné druhy živočíchov,“ vysvetľuje mesto.
Chemický postrek v chránených oblastiach – v Lužných lesoch, Malých Karpatoch alebo na Devínskej kobyle, ktoré sú okrem záplavových území zároveň hlavnými liahniskami, je pre mesto neakceptovateľný a v prípade lokalít s najvyšším stupňom ochrany ho zákon ani neumožňuje.
Mesto sa rozhodlo pre biologický postrek prostriedkom BTI, ktorý je šetrný k zdraviu ľudí aj k životnému prostrediu, a aplikujú ho tiež v Rakúsku, ktoré čelí rovnakému problému. Chemický postrek ničí komárov, zatiaľ čo biologický ničí larvy skôr, ako sa z nich komáre vyvinú.
„Aby bol biologický postrek účinný, je potrebné systematicky monitorovať liahniská a aplikovať ho vtedy, keď sú komáre v štádiu larvy. To presne naši odborníci robia a za posledný mesiac sme tak vykonali 83 monitoringov rizikových lokalít,“ vysvetľuje magistrát a dodáva, že sa im tak podarilo stlmiť premnoženie komárov v záplavových územiach, keď sa na konci júla z dôvodu zvýšenej hladiny vyliali viaceré vodné toky.
„Vďaka systematickému monitoringu sme v posledných týždňoch zachytili aktívne liahniska a ihneď vykonali 18 zásahov s BTI v rôznych mestských častiach. Kontroly týchto zásahov potvrdili ich účinnosť, v mnohých prípadoch bolo zlikvidovaných až 100 percent lariev,“ podotkol magistrát a dodal, že aktuálna vlna komárov má životnosť približne tri týždne a tie biologicky už nie je možné vyhubiť.
„Ale tak ako doteraz, naďalej monitorujeme liahniská a budeme aplikovať biologický postrek, keď sa vyskytnú ďalšie aktívne liahniská,“ doplnilo mesto.
„Objavujú sa ankety a žiadosti, aby mesto voči komárom zasiahlo, inak ako chemicky to ale možné nie je,“ vysvetľuje magistrát a dodáva, že mestské časti môžu požiadať príslušné úrady o povolenie v prípadoch vyššieho stupňa ochrany o chemický postrek a hlavné mesto im nebude prekážkou.
„Treba však v tejto súvislosti doplniť, že ak aj úrady kalamitný stav vyhlásia a chemický postrek povolia, nebude možné ho aplikovať v mnohých chránených územiach, kde sa väčšina liahnisk komárov práve nachádza a bude sa aplikovať prevažne v intravilánoch, kde sú tieto zdraviu škodlivé látky v priamom kontakte s obyvateľmi,“ uzavrelo mesto.
Viac k témam: komáre, postrek, záplavy
Zdroj: Webnoviny.sk – Bratislava má vraj situáciu s komármi pod kontrolou, do boja sa pustili s biologickým postrekom © SITA Všetky práva vyhradené.