Country spevák šíri hoax o nemožnosti darovať kv po očkovaní proti COVID-19, polícia vyvracia ďalšiu falošnú správu
Podľa polície sa nedá vylúčiť, že kvôli statusu sa niektorí napríklad odhlásili z termínu očkovania.
Filtrovať podľa kategórie
Podľa polície sa nedá vylúčiť, že kvôli statusu sa niektorí napríklad odhlásili z termínu očkovania.
Na regionálnych, najmä neelektrifikovaných tratiach Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) v okolí Zvolena už jazdí všetkých 21 ks dieselmotorových jednotiek radu 861 (DMJ 861).
Voči zdravotnej sestre bolo vznesené obvinenie zo spáchania prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky.
Expolicajt priznal, že zastavil prešetrovanie vysokého peňažného vkladu Dušana Kováčika.
Väzenská správa rozhodla o prevoze do nemocnice dva dni po tom, čo jeho lekár informoval, že Navaľného stav sa prudko zhoršuje.
Peter vykročil z dverí bytu a päsťami napadol policajta, pričom útok smeroval na životne dôležitý orgán.
Ukončenie lockdownu minulý týždeň Burgenlandu odobrila aj centrálna vláda vo Viedni.
Rúška sa musia nosiť iba v uzatvorených priestoroch a na veľkých zhromaždeniach.
Na základe uznesenia vlády zo 16. apríla sa totiž uvoľňujú protipandemické opatrenia.
Pokiaľ ide o dovoz vakcíny Sputnik V na Slovensko, podľa Grigorija Mesežnikova aj prípad z ČR dokazuje že celá vec bola veľký omyl.
19.4.2021 (Webnoviny.sk) – Človek zaočkovaný proti ochoreniu COVID-19 nemôže darovať krv iba niekoľko dní, podobne ako pri iných vakcínach. Vo svojom profile Hoaxy a podvody – Polícia Slovenskej republiky na sociálnej sieti to skonštatoval Policajný zbor. Reagoval tak na status country speváka Ľubomíra Turcera, ktorý na sociálnej sieti šíril falošnú správu.
„Očkovaný nemôže darovať ani krv. Takže už je v podstate krypel,“ napísal Turcer. Tento hoax zdieľalo už viac ako 1 700 ľudí. Podľa polície sa nedá vylúčiť, že kvôli statusu sa niektorí napríklad odhlásili z termínu očkovania. „Ako už býva zvykom u slovenských konšpirátorov, k svojmu statusu nenapísal relevantný zdroj,“ uviedla polícia.
Polícia preto vysvetlila, že podmienky darovania krvi po akomkoľvek očkovaní sa líšia podľa toho, proti akému ochoreniu je a aký typ vakcíny sa používa. V prípade, že vakcína obsahuje len časť vírusu, ktorá stimuluje imunitný systém aby si vytvoril protilátku, sa odporúča nevyraďovať darcu krvi, alebo ho vyradiť na niekoľko dní. V prípade takzvaných „živých vakcín“ s oslabeným vírusom to môže byť aj mesiac. Pri vakcínach proti koronavírusu to platí podobne.
Podľa usmernenia Národnej transfúznej služby SR, darca, ktorý podstúpil očkovanie proti ochoreniu COVID-19, môže znovu darovať krv najskôr 14 dní po aplikácii očkovacej dávky mRNA vakcín, teda napríklad vakcín Pfizer/BioNTech a Moderna. Pri vektorových vakcínach, ktorou je napríklad vakcína od spoločnosti AstraZeneca, je možné darovať krv najskôr 28 dní po aplikácii očkovacej dávky.
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Viac k témam: COVID-19, darovanie krvi, hoax, Koronavírus, Národná transfúzna služba, Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku, vakcína
Zdroj: Webnoviny.sk – Country spevák šíri hoax o nemožnosti darovať kv po očkovaní proti COVID-19, polícia vyvracia ďalšiu falošnú správu © SITA Všetky práva vyhradené.