Zákaz bohoslužieb nie je porušením základných ľudských práv, vláda a parlament konajú správne
Inštitút ľudských práv tak reagoval na výroky a kroky bývalého politika Jána Figeľa.
Filtrovať podľa kategórie
Inštitút ľudských práv tak reagoval na výroky a kroky bývalého politika Jána Figeľa.
Návrh by mal posilniť nástroje, ktoré majú zamestnanci k dispozícii na uplatňovanie svojich práv.
Krajina je aktuálne tretia v rýchlosti očkovania v rámci krajín Európskej únie.
Plán obnovy bude zakrátko zverejnený v rámci pripomienkového konania, avizuje minister financií.
Iniciatívu podporujú všetci predsedovia samosprávnych krajov.
Zosnulá novinárka sa venovala ekonomickým a politickým investigatívnym témam.
Nový šéf Správy štátnych hmotných rezerv ponúkol TIS pri analýze súčinnosť.
K uvoľneniu opatrení nepríde naraz, ale v intervale niekoľkých týždňov až mesiacov.
Predseda Smeru-SD uviedol, že strana je pripravená vláde pomáhať, ak o to bude mať záujem.
Hoci sa ospravedlnením táto kapitola zrejme uzavrie, senzitívna otázka územnej celistvosti je pre Ukrajinu veľmi dôležitá.
4.3.2021 (Webnoviny.sk) – Dočasný zákaz bohoslužieb nie je porušením základných ľudských práv. Inštitút ľudských práv (IĽP) to uviedol v tlačovej správe, ktorú zaslal jeho riaditeľ Peter Weisenbacher. Mimovládna organizácia tak reagovala na výroky a kroky bývalého politika Jána Figeľa.
Ten označil zákaz verejných bohoslužieb za porušenie práva a podal podnet generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi, aby ho postúpil Ústavnému súdu SR a tiež Európskemu súdu pre ľudské práva v Štrasburgu.
„Dočasné obmedzenie niektorých ľudských práv a slobôd z dôvodu ochrany života a zdravia nie je ich porušením. V situácii, keď denne zomiera na COVID-19 100 ľudí a v nemocniciach sú tisícky vážne chorých, vláda a parlament môžu a robia správne, ak niektoré práva a slobody obmedzujú,“ povedal Weisenbacher.
Neobstojí pritom podľa neho ani argument, že ide o porušenie kolektívnej formy uplatňovania náboženskej slobody. Zákazy sa totiž týkajú všetkých zhromaždení, a to dokonca vo vonkajšom prostredí.
Právnička Andrea Salibová uviedla, že zákaz omší by bol porušením ľudských práv iba v prípade, ak by boli omše zakázané, no iné podujatia povolené. To by podľa nej Figeľ ako bývalý vyslanec Európskej únie pre presadzovanie slobody náboženského vyznania mal vedieť.
„V súčasnosti sme ale v situácii, keď je obmedzené aj zhromažďovacie právo, teda sú zakázané demonštrácie, čo je bezprecedentná situácia. Ak by sa teda malo uvažovať o nejakom uvoľňovaní opatrení, celkom určite by sa muselo začať umožnením zhromaždení v exteriéroch,“ dodala Salibová.
Viac k témam: bohoslužby, cirkev, COVID-19, Koronavírus, ľudské práva
Zdroj: Webnoviny.sk – Zákaz bohoslužieb nie je porušením základných ľudských práv, vláda a parlament konajú správne © SITA Všetky práva vyhradené.