Chronológia volieb do Európskeho parlamentu: Ako volili Slováci europoslancov?
Európsky parlament je jedinou priamo volenou inštitúciou Európskej únie.
Filtrovať podľa kategórie
Európsky parlament je jedinou priamo volenou inštitúciou Európskej únie.
Pandémia COVID-19 zásadne postihla cestovný ruch.
Počet príslušníkov ruských ozbrojených síl vyradených z boja sa tak od začiatku vojny zvýšil na 517 290.
Prevzatie hlasovacích lístkov a obálky potvrdí volič v zozname voličov vlastnoručným podpisom.
Ukrajinský prezident pripomenul, že kamkoľvek prišlo Rusko, prinieslo tam akurát skazu a nešťastie.
Muž, ktorého neidentifikovali, prišiel do Francúzska niekoľko dní pred jeho zatknutím.
Európsky parlament je jediným priamo voleným medzinárodným zhromaždením na svete.
Putin zopakoval varovanie spred niekoľkých dní, že si Moskva vyhradzuje právo vyzbrojiť protivníkov Západu.
Hlavným motorom ruského ekonomického rastu sú boje na Ukrajine, ktoré sú pre Kremeľ rovnako dôležité ekonomicky aj politicky.
Európsky parlament podľa svojich právomocí dohliada na prácu Komisie a iných orgánov EÚ a spolupracuje s národnými parlamentmi krajín EÚ, aby sa dozvedel ich názor.
8.6.2024 (SITA.sk) – Prvé priame voľby do Európskeho parlamentu, ktorý bol dovtedy nevolenou inštitúciou, sa konali začiatkom júna 1979 v deviatich štátoch pôvodného Európskeho spoločenstva. Priamo zvolení poslanci si na prvom zasadaní europarlamentu zvolili za predsedníčku francúzsku právničku Simone Veilovú.
Európsky parlament je jedinou priamo volenou inštitúciou Európskej únie a reprezentuje všetkých jej občanov. Od vstupu Lisabonskej zmluvy do platnosti v roku 2009 má rovnako významnú úlohu ako Rada Európskej únie, s ktorou sa podieľa na vytváraní novej legislatívy.
Európsky parlament, ktorý sídli v Štrasburgu a jeho zasadnutia sa konajú v Štrasburgu aj v Bruseli, dohliada na prácu Európskej komisie, spolupracuje s národnými parlamentmi jednotlivých členských krajín a spoluzodpovedá aj za ďalšie aktivity spoločenstva.
Jeho politický význam postupne rastie. Rozhoduje napríklad o prijatí nových členov Únie, schvaľuje medzinárodné zmluvy a Rada Európskej únie s ním konzultuje dôležité zahranično-politické rozhodnutia. Občania EÚ, ktorými sú všetci občania členských štátov, majú právo Európskemu parlamentu podávať petície.
Voľby do europarlamentu sa konajú pravidelne každých päť rokov. Slováci v nich prvýkrát hlasovali v roku 2004 po vstupe Slovenskej republiky do Európskej únie. Okrem týchto eurovolieb si svojich únijných zástupcov vyberali aj v rokoch 2009, 2014 a 2019.
Všetky štyri hlasovania charakterizovala veľmi nízka volebná účasť. V roku 2004 v eurovoľbách na Slovensku hlasovalo 16,96 percenta voličov, v roku 2009 to bolo 19,63 percenta a v roku 2014 len 13,05 percenta oprávnených voličov, čo bola doteraz aj historicky najnižšia účasť v rámci celej Únie. Následne v roku 2019 účasť na Slovensku dosiahla 22,74 percenta.
Napriek rastúcej dôležitosti a právomociam Európskeho parlamentu volebná účasť na eurovoľbách postupne klesá nielen na Slovensku, ale aj v celej Únii. Oproti celkovej 62-percentnej volebnej účasti v roku 1979 klesla na 43 percent v roku 2014. V roku 2019 dosiahla volebná účasť v rámci celej EÚ 50,66 percenta.
Zobraziť fotogalériu k článku:
Voľby do Európskeho parlamentu na Slovensku 2024 (fotografie)
V poradí piate slovenské voľby do Európskeho parlamentu sa uskutočnia v sobotu 8. júna 2024, voľby budú od piatka do nedele vo všetkých členských krajinách. Slovenskí voliči si v sobotňajších voľbách vyberú 15 europoslancov, ktorí ich budú v novom Európskom parlamente zastupovať.
Oficiálne výsledky tohtoročných volieb do Európskeho parlamentu sa dozvieme v noci z nedele na pondelok, keď sa zatvoria volebné miestnosti vo všetkých členských krajinách.
Viac k témam: História, Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2024
Zdroj: SITA.sk – Chronológia volieb do Európskeho parlamentu: Ako volili Slováci europoslancov? © SITA Všetky práva vyhradené.