Maďarský protikorupčný úrad žiada vyšetrovanie Orbánovej éry pre miliardové podvody
Šéf kontrolného úradu tvrdí, že počas vlády Viktora Orbána mohli z krajiny zmiznúť miliardy eur z fondov EÚ.
Filtrovať podľa kategórie
Šéf kontrolného úradu tvrdí, že počas vlády Viktora Orbána mohli z krajiny zmiznúť miliardy eur z fondov EÚ.
Darček mal byť akýmsi symbolom zmierenia.
Aliancia prvýkrát zasiahla proti dronu v lotyšskom vzdušnom priestore v rámci misie Baltic Air Policing.
Podľa ukrajinského prezidenta sa Abramovič snažil zistiť, aký postoj zastáva Kyjev v otázke možných rokovaní s Moskvou.
Vláda pohrozila spoločnostiam Apple a Google zákonom, ak nezavedú ochranu detí pred sexuálnym vydieraním a zneužívaním.
Podľa jeho zistení bolo všeobecne záväzné nariadenie mesta Prievidza prijaté príslušným orgánom samosprávy a vychádzalo zo zákonného splnomocnenia.
„(To) príde potom. Ak sa budú správať dobre, ak odvedú dobrú prácu, začneme sa rozprávať,“ povedal šéf Bieleho domu.
„Nepošlem vás bojovať a zomierať v hlúpych zahraničných vojnách, ktoré sa nikdy nekončia,“povedal Trump.
Vyhlásenie prišlo po tom, čo ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týždeň navrhol mierové rozhovory, ktoré ruský prezident Vladimir Putin odmietol.
Každý štvrtý Slovák bude fandiť na majstrovstvách sveta vo futbale v USA, Mexiku a Kanade českému národnému tímu.
8.6.2026 (SITA.sk) – Šéf kontrolného úradu tvrdí, že počas vlády Viktora Orbána mohli z krajiny zmiznúť miliardy eur z fondov EÚ.
Predstavitelia bývalej maďarskej vlády premiéra Viktora Orbána by mali čeliť vyšetrovaniu pre podozrenia zo systematického zneužívania európskych fondov.
V rozhovore pre portál Politico to vyhlásil šéf maďarského Úradu pre integritu Ferenc Pál Biró.
Podľa neho existujú viaceré prípady, pri ktorých mohlo dôjsť k rozsiahlym podvodom pri verejných obstarávaniach financovaných z peňazí Európskej únie (EÚ). „Vysokopostavení politici môžu a pravdepodobne aj budú stíhaní,“ povedal Biró.
Úrad pre integritu vznikol v roku 2022 pod tlakom Bruselu ako súčasť reforiem požadovaných výmenou za uvoľnenie eurofondov. Inštitúcia dohliada na využívanie a ochranu finančných prostriedkov EÚ v Maďarsku.
Biró tvrdí, že jeho tím identifikoval viacero prípadov, v ktorých by Maďarsko mohlo získať späť neoprávnene použité peniaze.
„Mali by sme byť ako krajina schopní tieto prostriedky získať späť, pretože väčšina z nich už opustila krajinu,“ uviedol.
Podľa zistení úradu získavali tri firmy väčšinu štátnych zákaziek na dodávky tovarov a služieb, pričom ceny mali byť umelo nadhodnotené.
Maďarský štát mal za posledné štyri roky vynaložiť na kontrakty s týmito spoločnosťami približne desať miliárd eur.
Biró odhaduje, že podozrivé predraženie zákaziek mohlo dosiahnuť až 3,5 miliardy eur. Verejné obstarávania podľa neho vykazovali znaky manipulácie a niektoré bežné produkty boli nakupované za násobne vyššie ceny než na trhu.
Nový maďarský premiér Péter Magyar, ktorý sa ujal funkcie v máji po výraznom volebnom víťazstve, opakovane obviňuje Orbánovu éru z rozsiahlej korupcie.
Jeho vláda sa snaží presvedčiť Brusel, aby Maďarsku uvoľnil viac než desať miliárd eur zadržaných pre obavy o stav právneho štátu.
Magyar minulý mesiac oznámil, že Maďarsko sa stane členom Európskej prokuratúry (EPPO), čo Orbánova vláda dlhodobo odmietala.
EPPO vyšetruje trestné činy súvisiace so zneužívaním financií Európskej únie vrátane podvodov a korupcie.
Biró zároveň tvrdí, že počas vyšetrovania čelil politicky motivovaným útokom aj pokusom o podplácanie. Podľa Európskej komisie (EK) pritom v prípade podvodov s fondmi EÚ platí „nulová tolerancia“.
Viac k témam: bývalý maďarský premiér, Eurofondy, podvody s eurofondmi, Verejné obstarávanie, zmrazené eurofondy
Zdroj: SITA.sk – Maďarský protikorupčný úrad žiada vyšetrovanie Orbánovej éry pre miliardové podvody © SITA Všetky práva vyhradené.