Peru má nového dočasného prezidenta, stal sa ním centrista Francisco Sagasti
Zvolenie rešpektovaného 76-ročného akademika by mohlo prispieť k ukončeniu politickej krízy.
Filtrovať podľa kategórie
Zvolenie rešpektovaného 76-ročného akademika by mohlo prispieť k ukončeniu politickej krízy.
V tejto súvislosti rastie podľa Júlie Čížovej význam prameňov, ako napríklad osobné zápisky, ktoré vykresľujú atmosféru doby.
Za absurdné považujú, že sa extrémisti a iniciatívy organizujúce nepovolené protesty idú prirovnávať k hnutiu za slobodu v roku 1989.
Slovensko si pripomína 31. výročie Nežnej revolúcie a Deň boja za slobodu a demokraciu.
Pellegrini kritizoval zákaz zhromažďovania. Podotkol, že predĺženie núdzového stavu má len politický dôvod.
Na 17. november je podľa šéfa slovenskej diplomacie mnoho názorov.
Experti varujú, že hurikán môže zdvihnúť hladinu mora až o šesť metrov.
Slovensko si pripomína 31. výročie Nežnej revolúcie a Deň boja za slobodu a demokraciu.
Počas lockdownu od 17. novembra do 6. decembra platí zákaz vychádzania po celý deň.
Slovensko si pripomína 31. výročie Nežnej revolúcie a Deň boja za slobodu a demokraciu.
17.11.2020 (Webnoviny.sk) – Peruánsky Kongres vybral v pondelok za nového dočasného prezidenta krajiny centristického politika Francisca Sagastiho. Kongres ho najskôr zvolil za svojho predsedu, čím sa automaticky stal prechodnou hlavou štátu. Vo funkcii má zotrvať do júla budúceho roka.
Zvolenie rešpektovaného 76-ročného akademika by mohlo prispieť k ukončeniu politickej krízy, ktorú vyvolalo odvolanie prezidenta Martína Vizcarru.
Ten opustil úrad minulý týždeň po obvineniach, že v bývalej funkcii rozdával za úplatky štátne zákazky. V úrade ho dočasne nahradil predseda Kongresu Manuel Merina.
Zosadenie Vizcarru jeho stúpenci označili za parlamentný puč. Nasledovala vlna masových demonštrácii sprevádzaných násilnosťami.
Po jednej z nich zomreli v noci na nedeľu dvaja muži, ktorí utrpeli zásah strelnou zbraňou. Dočasný prezident Merina sa následne rozhodol abdikovať.
Viac k témam: dočasný prezident
Zdroj: Webnoviny.sk – Peru má nového dočasného prezidenta, stal sa ním centrista Francisco Sagasti © SITA Všetky práva vyhradené.