Tisícky ľudí v Srbsku protestovali proti dohode s EÚ o ťažbe lítia
Protesty sa uskutočnili súbežne v mestách Šabac, Kraljevo, Aranđelovac, Ljig a Barajevo.
Filtrovať podľa kategórie
Protesty sa uskutočnili súbežne v mestách Šabac, Kraljevo, Aranđelovac, Ljig a Barajevo.
Utorkový rozsudok je zatiaľ neprávoplatný.
Ukrajinská armáda nekomentovala tieto tvrdenia, ktoré nie je možné nezávisle overiť.
Strana sa obáva, že záujmom ľudí z ministerstva kultúry je využívať tento kaštieľ iba na súkromné účely.
Satelity na svojej palube vyniesla nosná raketa Long March-6.
V utorok si pripomíname tragické udalosti zo 6. augusta 1945, ktorý sa stal Dňom Hirošimy.
Drlička si podľa ministerky pomýlil funkciu generálneho riaditeľa národnej kultúrnej ustanovizne s politickým aktivizmom.
Harrisová by mala predstaviť Walza ako svojho volebného partnera v utorok počas zhromaždenia vo Philadelphii.
Základný problém úrazovosti je podľa riaditeľa HZS stále ten istý, a to preceňovanie vlastných schopností a podceňovanie náročnosti túr.
V prvom polroku rástla 365.bank takmer vo všetkých sledovaných finančných ukazovateľoch.
6.8.2024 (SITA.sk) – V pondelok v Srbsku protestovali tisícky ľudí proti dohode o ťažbe lítia, ktorú nedávno podpísali tamojšia vláda a Európska únia (EÚ). Protesty sa uskutočnili súbežne v mestách Šabac, Kraljevo, Aranđelovac, Ljig a Barajevo.
Dohoda o „kritických surovinách“, ktorú podpísali tento mesiac, by mohla znížiť závislosť Európy od Číny a pritiahnuť Srbsko, ktoré má blízke vzťahy s Moskvou a Pekingom, bližšie k EÚ. Environmentalisti a opozičné skupiny v Srbsku ju však ostro kritizujú, keďže podľa nich ťažba spôsobí neodvrátiteľné škody na životnom prostredí a ľuďom prospeje len málo.
Najväčšie zásoby lítia v Srbsku sa nachádzajú v Jadarskom údolí na západe, ktoré je bohaté na úrodnú pôdu a vodu. Nadnárodná spoločnosť Rio Tinto začala pred niekoľkými rokmi v tejto oblasti projekt prieskumu, ktorý vyvolal obrovský odpor verejnosti a vynútil si jeho pozastavenie. Ústavný súd však tento mesiac zvrátil rozhodnutie vlády zrušiť projekt, čím otvoril cestu jeho oživeniu.
Srbský prezident Aleksandar Vučić uviedol, že akékoľvek ťažobné práce sa nezačnú skôr ako v roku 2028 a že vláda si pred ich povolením vyžiada pevné environmentálne záruky. Niektorí vládni predstavitelia naznačili, že by sa o tejto otázke mohlo konať aj referendum.
Demonštranti, ktorí sa v pondelok zišli na protestoch, však vyhlásili, že vláde neveria a nedovolia, aby akákoľvek ťažba napredovala.
Viac k témam: srbská vláda, Srbský prezident, ťažba lítia
Zdroj: SITA.sk – Tisícky ľudí v Srbsku protestovali proti dohode s EÚ o ťažbe lítia © SITA Všetky práva vyhradené.